Blog

Kamil Piotr Grabowski – pianista

photo 4aW 2004 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych o profilu snycerstwo w Jeleniej Górze – Cieplicach Śląskich. W latach licealnych otrzymał m.in. II nagrodę w III konkursie Plastycznym „Krakonos – Ruebezahl – rzepiór: Duch Karkonoszy” w Jeleniej Górze. Równolegle uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.; w klasie fortepianu Ewy Wieczorek a w szkole średniej Krzysztofa Gotartowskiego.

Wiedza muzyczna uzyskana w trakcie studiów, doskonalona podczas lekcji mistrzowskich m.in. u Janusza Olejniczaka (Polska), Viktora Mierżanowa (Moskwa), Philippa Giusiano (Francja), Włodzimierza Obidowicza (Polska) w naturalny sposób przekłada się na ożywioną działalność pianistyczną w kraju i za granicą, jak również dydaktyczną.

Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach organizowanych min. przez Narodowe Forum Muzyki, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Dolnośląskie Towarzystwo imienia Fryderyka Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Rotary Club, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Operę i Operetkę Wrocławską, Wrocławski Teatr Lalek, Festiwal „Muzyka epok” w Dusznikach Zdroju, regularnie w Legnickich dniach romansu Polsko – Rosyjskiego koncertując z prof. Wiesławem Bednarkiem z Teatru Wielkiego, Jeleną Guminską z Witebska i in. (2012-14) . Był partnerem i solistą w wielu projektach muzycznych pod batutą Adama Klocka, Jacka Kasprzyka, Andrzeja Kosendiaka, Jerzego Maksymiuka, Czesława Grabowskiego, Vladimira Kiridajeva, Marka Pijarowskiego i Benedykta Ksiądzyny.

W 2015 roku dokonał nagrania utworów serbskich kompozytorów współczesnych dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Reprezentował Polskę min na International Piano Competition in Missouri USA, XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, International Piano Competition in Milano oraz w kilkunastu konkursach wokalnych i instrumentalnych jako kameralista i akompaniator zdobywając liczne wyróżnienia.

W 2013 roku wcielił się w rolę wybitnego pianisty Władysława Szpilmana w filmie dokumentalnym nominowanym do Oscara „Kabaret śmierci” w reż. Andrzeja Celińskiego.

Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego (Juilliard School in New York).

Ukończył studia doktoranckie a obecnie jest w trakcie przewodu doktorskiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego.

Prowadzi klasę fortepianu na wszystkich szczeblach edukacji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, jak również w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Prowadzi warsztaty i bywa członkiem Jury podczas edycji konkursów pianistycznych.

Występował z recitalami w Dreźnie, Ołomuncu, Mediolanie oraz na terenie kraju w Filharmoniach: Dolnośląskiej, Sudeckiej, Wrocławskiej, Lubuskiej, oraz kilkanaście razy w Dusznikach Zdroju, Akademiach Muzycznych we Wrocławiu, Bydgoszczy i Warszawie, oraz wielu miastach i placówkach kulturalnych na terenie Polski solo, kameralnie i z orkiestrą.

Od 2015 członek zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z siedzibą we Wrocławiu.

Najbliższe plany, zamknięcie przewodu doktorskiego, recitale, koncert fortepianowy z orkiestrą symfoniczną w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz współpraca z wybitnymi osobowościami i działalność artystyczna.

Działalność artysty można śledzić na jego fanpage’u, a nagrania dostępne są tutaj.