Blog

Marcin Ostrowski – skrzypce

PL/ENG/DE

PL
naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie
talentów prof. Michaiła Kuzniecowa i Wiktora Kuzniecowa we Wrocławiu. W 2005 roku
przeprowadził się do Poznania, by doskonalić grę pod okiem profesora Wojciecha Malińskiego w Szkole Muzycznej II st. oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W 2016 roku uzyskał tytuł master w zakresie kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie w klasie słynnego Artemis Quartet. W tym samym roku ukończył wraz z zespołem Diverso String Quartet elitarne studia International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2018 pełni funkcję koncertmistrza Filharmonii Zabrzańskiej. Obecnie łączy tę rolę z działalnością dydaktyczną, solistyczną i kameralistyczną.
Podczas studiów i kursów mistrzowskich doskonalił grę pod okiem światowej sławy pedagogów: Idy Haendel, Wandy Wiłkomirskiej, Maxima Vengerova, Tomasza Tomaszewskiego, Nataschy Prischepenko, Alexandra Sitkovetskego, Viniety Sareiko, Gregora Sigla, Pavla Fischera i Roberta Szredera.
Marcin był nagradzany i wyróżniany na konkursach ogólnopolskich w Poznaniu, we Wrocławiu, w Olsztynie, Legnicy i w Zielonej Górze. W 2011 roku decyzją Maxima Vengerova zakwalifikował się do polskiej reprezentacji na XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W ramach działalności Diverso String Quartet został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowych Konkursach Kameralnych im. K. Szymanowskiego w Katowicach i im. L. van Beethovena w Lusławicach.
Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia, laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska 2015”, stypendystą berlińskiej edycji programu Yehudi Menuhina „Live Music Now!”. W 2015 roku otrzymał stypendium im. Jerzego Grotowskiego dla najlepszego dolnośląskiego doktoranta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki.
Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Belgii, Holandii i Rosji. Występował w prestiżowych salach, m.in. wielokrotnie w Kammermusiksall Filharmonii Berlińskiej i Katedrze Berlińskiej. W 2018 roku nakładem wydawnictwa RecART ukazał się jego podwójny album płytowy „Skrzypce w miniaturze” zawierający 17 utworów nagranych z pianistką Katarzyną Kaczorowską. Artysta ma na koncie także płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi, nagraną w 2017 roku z Diverso String Quartet. Gra na osiemnastowiecznym instrumencie Pietro Antonio Landolfiego