Blog

Lukáš Michel – pianista

Lukasz Michel

Urodził się 18.04.1976 roku w Karwinie, gdzie uczył się gry na fortepianie w Ludowej Szkole Muzycznej w klasie Pani Danuty Cechel. W latach 1990 – 1996 był uczniem Konserwatorium im. L.Janaczka w Ostrawie w klasie fortepianu  prof. Milady Sztachtowej i Moniki Tugendliebowej. Pod tym kierunkiem uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach np. Virtuosi per musica di pianoforte w Usti nad Łabą, Chopinowski Konkurs w Mariańskich Łaźniach, czy też Konkurs o Cenu Beethovena Hradce w Hradce nad Morawicą.

Studia ukończył koncertem z Orkiestrą Filharmonii ostrawskiej im. L.Janaczka oraz solowym recitalem z utworami F. Liszta, F. Chopina, L. Janaczka i M. Ravela. Jako dodatkową specjalizację wybrał dyrygenturę, którą ukończył absolwenckim koncertem ze szkolnym chórem. W roku 2010 ukończył studia doktorskie na Wydziale Artstyczna Interpretacja – gra na fortepianie w  Wyższej Szkoły Muzycznej w Bratysławie pod kierunkiem Prof. Stanisława Zambrowskiego.

Od 1996 roku studiował grę na fortepianie w Muzyczno-Pedagogicznej Katedrze Ostrawskiego Uniwersytetu w klasie prof. Rudolfa Bernatika. W trakcie studiów uzyskał nagrodę za najlepsze wykonanie utworu L.Janaczka na Konkursie o Cenu Beethovenova Hradce, III nagrodę na Konkursie Czesko-Angielskim w Londynie.

Od 1997 r. często koncertuje z  zespołami kameralnymi oraz pracuje z młodzieżowym chórem Permonik założonym przy Podstawowej Szkole Muzycznej w Karwinie. Jako solista i korepetytor występował w krajach Europy (Niemcy, Polska, Rosja, Wielka Brytania), USA, Japonii i Chinach.

Od 2000 roku został pedagogiem gry na fortepianie w Konserwatorium im. L.Janaczka w Ostrawie. Od sierpnia 2007 r. jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Klawiszowych Wydziału Muzyki na Ostrawskim Uniwersytecie., gdzie uczy gry na fortepianie oraz pracuje jako korepetytor w katedrach instrumentalnych i wokalnych.