Blog

Centrum Historii Zajezdnia

Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to niezwykłe miejsce. Niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” skomplikowanej historii miasta. Zajezdnia podobnie jak całe miasto, została zniszczona w czasie wojny, w trakcie walk o Festung Breslau.

W 1945 roku, w wyniku decyzji mocarstw, Wrocław stał się polskim miastem. Niemieckie Städtische Straßenbahn Breslau zastąpione zostało przez polskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Polacy odbudowali częściowo zniszczone zabudowania zajezdni, która odtąd służyła wrocławskim autobusom. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia.

W tym właśnie miejscu powstało Centrum Historii Zajezdnia! Jeśli w ogóle można „opowiedzieć miasto” opisać jego historię, ludzi, kulturę, przeszłość i przyszłość, to trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację.

Zajezdnia po raz kolejny się zmieniła. Zagościły tu wystawy, warsztaty edukacyjne, wydarzenia kulturalne, projekty artystyczne. Hala zajezdni odzyskała swój dawny blask, a całe otoczenie zmieniło się z pożytkiem, nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale wszystkich odwiedzających Zajezdnię.

Serce Centrum stanowi scenograficzna wystawa główna „Wrocław 1945–2016” – Pokazujemy, jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po drugiej wojnie światowej, jak to miasto się tworzyło, a potem jak w roku 80. na nowo odzyskiwało swoją tożsamość – opowiada dr Wojciech Kucharski, jeden z kuratorów wystawy – Zapraszamy odwiedzających, aby przenieśli się w czasie i przeżyli przygodę. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Można zejść też do podziemia, gdzie opowiadamy o opozycji antykomunistycznej. Nasz odbiorca może się poczuć, jak ktoś, kto przyjeżdża do Wrocławia zaraz po wojnie i w godzinę przeżyć 70 lat.
Więcej informacji na temat Centrum Historii Zajezdnia tutaj