Blog

Michał Michalski – fortepian

PL/ENG/DE

 

Michał Michalski – polski pianista, urodzony w 1994 roku we Wrocławiu, przez całą swoją dotychczasową karierę muzyczną i naukową związany z miastem rodzinnym. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje działalność naukową (przewód doktorski) oraz dydaktyczną na wydziale instrumentalnym oraz wokalnym wrocławskiej uczelni. Od 2020 roku prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.

 

Laureat wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.:
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Mariańskich
Łaźniach;
– Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Marii Canals w Barcelonie;
– I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno
– VI nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w
Katowicach
– I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu
i wiele innych.
Pianista prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i zagranicą. Występował na festiwalach muzycznych w Turynie, Trzęsaczu, Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Opactwie „Bach u Cystersów” w Wąchocku (obok takich artystów, jak Mischa Maisky, Georgijs Osokins czy Marek Toporowski) czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Europejska Muzyka Kompozytorów Żydowskich. Swoje umiejętności prezentował również na scenach Filharmonii Gorzowskiej, Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii Wałbrzyskiej, Opery Wrocławskiej, Muzeum Fryderyka Chopina i Zamku Królewskiego w Warszawie, Biblioteki Polskiej w Paryżu, podczas recitali w ramach Wieczorów Lisztowskich. Był prelegentem i wykładowcą III Pianistycznego Forum Młodych Pedagogów w Łodzi, regularnie zapraszany jest jako prelegent i ekspert do udziału w
Międzynarodowych Konferencjach Naukowych w Kijowie (Ukraina).
Jest autorem lub współautorem czterech albumów fonograficznych, a jego solowa płyta Michal Michalski – Piano Recital ukazała się nakładem wydawnictwa JB Records. Michał Michalski działalność artystyczną i dydaktyczną łączy z działalnością o charakterze popularyzatorskim – od 2020 roku kieruje działaniami Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu. W tym czasie DTiFC zorganizowało ponad 25 wydarzeń artystycznych, w tym koncerty wokalno-instrumentalne (Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta czy Oratorium 7 Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu), konferencje metodyczne, koncerty laureatów konkursów muzycznych, koncerty okolicznościowe a od 2023 roku jest współorganizatorem Festiwalu Dni Hochbergowskie oraz Kłodzkiego Konkursu Pianistycznego.
Na przestrzeni swojej działalności był wielokrotnie nagradzany stypendiami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Yamaha Music Foundation of Europe, Prezydenta Miasta Wrocławia.