Cykl Dolnośląskie Salony Muzyczne jest nawiązaniem do niemal zapomnianej dziś tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych – popularnych wydarzeń organizowanych przez ówczesną szlachtę i elitę finansową. „Na salonach” zbierali się przedstawiciele sztuki, polityki i biznesu. Jedni po to, by obcować z muzyką, drudzy – by spotkać się z artystami. Bywali też tacy, którzy traktowali tego typu przyjęcia jedynie jako spotkanie towarzyskie. Niezależnie od pobudek, wokół salonów muzycznych zawsze krążyli ludzie ważni nie tylko dla rozwoju sztuki, ale również filozofii i życia politycznego. To tam tworzono nowe idee, konfrontowano poglądy, nawiązywano kontakty. Muzycy mieli zaś okazję na zaprezentowanie się melomanom i mecenasom. Kariery największych dziewiętnastowiecznych wirtuozów często zaczynały się właśnie od koncertów salonowych.
Misja
DSM powstały dla realizacji dwóch zasadniczych celów:
– pierwszym z nich jest promocja muzyki klasycznej wśród społeczności małych i średnich miejscowościach, zwłaszcza na terenie przygranicznym Polski, Czech i Niemiec. Robimy to poprzez sięgnięcie do tradycji dziewiętnastowiecznych koncertów salonowych. Ta konwencja pozwala publiczności obcować z muzyką klasyczną w mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych.
– drugim założeniem jest integracja środowisk artystycznych Dolnego Śląska, Saksonii oraz Kraju Usteckiego i Libereckiego (teren trójstyku granic) na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi instytucjami i organizacjami, które są zainteresowane wzbogaceniem życia kulturalnego swojej miejscowości oraz uczestnictwem w projektach międzynarodowych.
Formuła
Tytuł każdego z koncertów odbywających się w ramach DSM koresponduje z zarówno z tematyką prezentowanych utworów muzycznych, jak i okresem w którym odbywa się całe wydarzenie. Stąd też organizowane przez nas spotkania muzyczne nawiązują często do świąt, a także szczególnych rocznic, związanych z kulturą polską i europejską. W ramach zrealizowanych już projektów pojawiły się koncerty takie jak: Danse macabre (związany z tematyką dnia Wszystkich Świętych), czy Urodziny Chopina (w okresie pomiędzy dwoma uznawanymi datami urodzin polskiego geniusza fortepianu). Ponadto repertuar projektowany jest tak, by oprócz utworów znanych pojawiały się również pozycje, które rzadko można usłyszeć w polskich salach koncertowych. Co więcej, dbamy również o różnorodność prezentowanego repertuaru – zestawiane są kompozycje instrumentalne z wokalnymi, solowe z kameralnymi, liryczne z dramatycznymi. Kolejnym urozmaiceniem jest ściśle powiązane z muzyką słowo. O utworach i kompozytorach opowiada prelegent oraz sami muzycy. Wpływa to pozytywnie na kontakt artystów z publicznością, a w efekcie na jakość odbioru muzyki przez słuchaczy.
Jedną z tradycji salonowych było również zapraszanie na występy muzyków-amatorów. W związku z tym DSM angażuje w swoich koncertach i wspiera w rozwoju artystycznym utalentowanych muzycznie przedstawicieli różnych zawodów.
Historia
Wszystko zaczęło się w Zamku na Wodzie w Wojnowicach, dzięki przychylności Andrzeja Dąbrowskiego oraz Laurynasa Vaiciunasa, działających w fundacji Kolegium Europy Wschodniej. Tam właśnie w sierpniu 2015 roku rozpoczęliśmy cykl koncertów pod nazwą Wojnowickie Salony Muzyczne. W kwietniu 2016 odbył się pierwszy koncert w Teatrze Starym w Bolesławcu. Wtedy to zrodził się pomysł przemianowania cyklu na Dolnośląskie Salony Muzyczne i od tego czasu działamy właśnie pod tą nazwą. W marcu 2024 decydowaliśmy się na zmianę naszego charakteru prawnego i doszło do zarejestrowania DSM jako fundacji.
W 2017 zaczęła kwitnąć współpraca z organizacjami niemieckimi, pierwszym partnerem DSM po niemieckiej stronie granicy było stowarzyszenie Ars Augusta z panią prezes Eleni Ioannidou na czele. Od 2018 do 2020 głównym partnerem w organizacji projektów polsko-niemieckich była Annette Rössel, a po pandemii rozpoczęto współpracę z Hillersche Villa w Zittau.
W marcu 2021 rozpoczęliśmy rozwój nowej gałęzi działalności, jaką jest wspieranie muzycznego ruchu amatorskiego. Pierwszym muzykiem-amatorem, który wziął udział w naszych koncertach był Franciszek Gwizdowski – aplikant adwokacki. Później, w wyniku współpracy z Dolnośląską Izbą Lekarską i Okręgową Radą Adwokacką we Wrocławiu udało się dotrzeć do kolejnych pasjonatów muzyki, których występy stanowią obecnie integralną część działalności DSM.