O NAS

logotyp_alpha_by_legend_of_andragor-dajqss9

Cykl Dolnośląskie Salony Muzyczne jest nawiązaniem do niemal zapomnianej dziś tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych – popularnych wydarzeń organizowanych przez ówczesną szlachtę i elitę finansową. „Na salonach” zbierali się przedstawiciele sztuki, polityki i biznesu. Jedni po to, by obcować z muzyką, drudzy – by spotkać się z artystami. Bywali też tacy, którzy traktowali tego typu przyjęcia  jedynie jako spotkanie towarzyskie. Niezależnie od pobudek, wokół salonów muzycznych zawsze krążyli ludzie ważni nie tylko dla rozwoju sztuki, ale również filozofii i życia politycznego. To tam tworzono nowe idee, konfrontowano poglądy, nawiązywano kontakty. Muzycy mieli zaś okazję na zaprezentowanie się melomanom i mecenasom. Kariery największych dziewiętnastowiecznych wirtuozów często zaczynały się właśnie od koncertów salonowych.

Misja

DSM powstały dla realizacji dwóch zasadniczych celów:
– pierwszym z nich jest promocja muzyki klasycznej wśród społeczności małych i średnich miejscowościach, zwłaszcza na terenie przygranicznym Polski, Czech i Niemiec. Robimy to poprzez sięgnięcie do tradycji dziewiętnastowiecznych koncertów salonowych. Ta konwencja pozwala publiczności obcować z muzyką klasyczną w mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych.
– drugim założeniem jest integracja środowisk artystycznych Dolnego Śląska, Saksonii oraz Kraju Usteckiego i Libereckiego (teren trójstyku granic) na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi instytucjami i organizacjami, które są zainteresowane wzbogaceniem życia kulturalnego swojej miejscowości oraz uczestnictwem w projektach międzynarodowych.

Formuła

Tytuł każdego z koncertów odbywających się w ramach DSM koresponduje z zarówno z tematyką prezentowanych utworów muzycznych, jak i  okresem w którym odbywa się całe wydarzenie. Stąd też organizowane przez nas spotkania muzyczne nawiązują często do świąt, a także szczególnych rocznic, związanych z kulturą polską i europejską. W ramach zrealizowanych już projektów pojawiły się koncerty takie jak: Danse macabre (związany z tematyką dnia Wszystkich Świętych), czy Urodziny Chopina (w okresie pomiędzy dwoma uznawanymi datami urodzin polskiego geniusza fortepianu). Ponadto repertuar projektowany jest tak, by oprócz utworów znanych pojawiały się również pozycje, które rzadko można usłyszeć w polskich salach koncertowych. Co więcej, dbamy również o różnorodność prezentowanego repertuaru – zestawiane są kompozycje instrumentalne z wokalnymi, solowe z kameralnymi, liryczne z dramatycznymi. Kolejnym urozmaiceniem jest ściśle powiązane z muzyką słowo. O utworach i kompozytorach opowiada prelegent oraz sami muzycy. Wpływa to pozytywnie na kontakt artystów z publicznością, a w efekcie na jakość odbioru muzyki przez słuchaczy.

Historia

Wszystko zaczęło się w Zamku na Wodzie w Wojnowicach, dzięki przychylności Andrzeja Dąbrowskiego oraz Laurynasa Vaiciunasa, działających w fundacji Kolegium Europy Wschodniej. Tam właśnie w sierpniu 2015 roku rozpoczęliśmy cykl koncertów pod nazwą Wojnowickie Salony Muzyczne. W kwietniu 2016 odbył się pierwszy koncert w Teatrze Starym w Bolesławcu. Wtedy to zrodził się pomysł przemianowania cyklu na Dolnośląskie Salony Muzyczne i od tego czasu działamy właśnie pod tą nazwą. W 2017 zaczęła kwitnąć współpraca z organizacjami niemieckimi, pierwszym partnerem DSM po niemieckiej stronie granicy było stowarzyszenie Ars Augusta z panią prezes Eleni Ioannidou na czele. Obecnie głównym partnerem w organizacji projektów międzynarodowych jest Annette Rössel.

 

 

 

Dodaj komentarz