O NAS

logotyp_alpha_by_legend_of_andragor-dajqss9

Cykl Dolnośląskie Salony Muzyczne jest nawiązaniem do niemal zapomnianej dziś tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych – popularnych wydarzeń organizowanych przez ówczesną szlachtę i elitę finansową. „Na salonach” zbierali się przedstawiciele sztuki, polityki i biznesu. Jedni po to, by obcować z muzyką, drudzy – by spotkać się z artystami. Bywali też tacy, którzy traktowali tego typu przyjęcia  jedynie jako spotkanie towarzyskie. Niezależnie od pobudek, wokół salonów muzycznych zawsze krążyli ludzie ważni nie tylko dla rozwoju sztuki, ale również filozofii i życia politycznego. To tam tworzono nowe idee, konfrontowano poglądy, nawiązywano kontakty. Muzycy mieli zaś okazję na zaprezentowanie się melomanom i mecenasom. Kariery największych dziewiętnastowiecznych wirtuozów często zaczynały się właśnie od koncertów salonowych.

Formuła

Tytuł każdego z koncertów odbywających się w ramach DSM koresponduje z zarówno z tematyką prezentowanych utworów muzycznych, jak i  okresem w którym odbywa się całe wydarzenie. Stąd też organizowane przez nas spotkania muzyczne nawiązują często do świąt, a także szczególnych rocznic, związanych z kulturą polską i europejską. W ramach zrealizowanych już projektów pojawiły się koncerty takie jak: Danse macabre (związany z tematyką dnia Wszystkich Świętych), czy Urodziny Chopina (w okresie pomiędzy dwoma uznawanymi datami urodzin polskiego geniusza fortepianu). Ponadto repertuar projektowany jest tak, by oprócz utworów znanych pojawiały się również pozycje, które rzadko można usłyszeć w polskich salach koncertowych. Co więcej, dbamy również o różnorodność prezentowanego repertuaru – zestawiane są kompozycje instrumentalne z wokalnymi, solowe z kameralnymi, liryczne z dramatycznymi. Kolejnym urozmaiceniem jest ściśle powiązane z muzyką słowo. O utworach i kompozytorach opowiada prelegent oraz sami muzycy. Wpływa to pozytywnie na kontakt artystów z publicznością, a w efekcie na jakość odbioru muzyki przez słuchaczy.

Misja

DSM powstały dla realizacji dwóch zasadniczych celów. Pierwszym z nich jest odrodzenie tradycji koncertów salonowych, dzięki którym publiczność miała możliwość obcować z muzyką klasyczną w nieco mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych. Dzięki temu twórczość Bacha, Mozarta i innych geniuszy,  była dla ówczesnych odbiorców bardziej zrozumiała, przystępna,  a przez to bliższa. Czyniło ją to elementem codziennego życia, rozrywką. Drugim założeniem jest integracja dolnośląskiego środowiska muzycznego na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi instytucjami i organizacjami, które są zainteresowane wzbogaceniem życia kulturalnego swojej miejscowości.  Ponadto, zależy nam na prezentowaniu jak największej ilości muzyków i innych ludzi sztuki, a zwłaszcza tych związanych z Dolnym Śląskiem.

Historia

Wszystko zaczęło się w Zamku na Wodzie w Wojnowicach, dzięki przychylności Andrzeja Dąbrowskiego oraz Laurynasa Vaiciunasa, działających w fundacji Kolegium Europy Wschodniej. Tam właśnie w sierpniu 2015 roku rozpoczęliśmy cykl koncertów pod nazwą Wojnowickie Salony Muzyczne, obejmujący aktualnie 13 wydarzeń. W kwietniu 2016 odbył się pierwszy koncert w Teatrze Starym w Bolesławcu – wtedy to zrodził się pomysł stworzenia cyklu Dolnośląskie Salony Muzyczne i od tego czasu działamy właśnie pod tą nazwą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *