Blog

Rafał Majzner – tenor

Rafał Majzner - miniatura

Ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Dysertację doktorską w dziedzinie sztuk muzycznych obronił w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w roku 2012. Tematyka pracy dotyczyła problemów wykonawczych partii tenorowych w operach Karola Szymanowskiego. Brał udział w mistrzowskich kursach wokalnych min.: prof. Christiana Elssnera, prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Eugeniusza Sąsiadka oraz Kludiego Kaludova.

Koncertował w kraju i za granicą wykonując repertuar oratoryjny, kantatowy oraz operowy. W ramach działalności artystycznej współpracował z takimi instytucjami jak Opera Wrocławska, Opera Krakowska, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Bastille w Paryżu, Filharmonia Śląska w Katowicach, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Filharmonia Opolska, Capella Cracoviensis, Boston Symphony Orchestra, Agencja Atrystyczna Silesia w Katowicach, Agencja Artystyczna Pro Musica we Wroclawiu. Na swoim koncie ma występy solowe między innymi we Francji, Austrii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, na przykład: Vratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie. Jako solista uczestniczył w nagraniach płytowych, takich jak: G. G. Gorczycki: Completorium (CD, 2002), W. A. Mozart: Litaniae Laretanae, J. S. Bach: Magnificat (CD 2004), St. Moniuszko: Halka (DVD 2005), K. Szymanowski: „Król Roger” (DVD 2007).

Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1998, 2003). Został wyróżniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami w kraju i za granicą m. in. I nagrodą w Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (1998), II nagrodą w Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Katowicach (2001), nagrodą Towarzystwa Chopinowskiego za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina podczas Konkursu Wykonawstwa Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001), III nagrodą oraz nagrodą specjalną im. Ryszarda Karczykowskiego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2001), oraz III nagrodą XXXVII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Karlovych Varach (2002).

Rafał Majzner zajmuje się również działalnością naukową. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku Białej. Jest autorem licznych publikacji naukowych w dziedzinie teorii i historii muzyki oraz edukacji muzycznej.